Region

Maso Corto to mała, alpejska wioska we włoskim Tyrolu Południowym, w dolinie Val Senales - niedaleko granicy austriackiej, w rejonie Ötztaler Alpen. Położona jest na wysokości 2 tys. metrów, u podnóża lodowca Hochjoch (3280 m n.p.m.). Do stolicy Tyrolu Południowego jest stąd 60 km, a do uzdrowiskowego Merano – 35 km. Maso Corto jest niewielką, lecz coraz szerzej znaną miłośnikom aktywnych sportów zimowych, wioską we włoskim Tyrolu Południowym – rejonie zamków, ruin, pięknych ogrodów i winnic. Położona niedaleko granicy austriackiej, w rejonie Ötztaler Alpen, jest jednym z urokliwszych miejsc na wysokogórskie wakacje.

Gościnni mieszkańcy, rewelacyjna kuchnia, świetne warunki narciarskie pozwalają turystom korzystać z całego wachlarza atrakcji. W położonym na wysokości ponad 2 tys. metrów na turystów czeka: całoroczna jazda na nartach i snowboardzie na lodowcu Hochjoch (ponad 3 tys. metrów), wspaniałe warunki do uprawiania carvingu, telemarku, pieszych wędrówek, a także halfpipe na lodowcu, możliwość lotów z nartami na lotni, basen, sauny, dyskoteka i rewelacyjna włosko-austriacka kuchnia. Na zainteresowanych czeka 2500 miejsc noclegowych o różnym standardzie.
Lodowce Południowego Tyrolu tworzą fascynujące środowisko przyrodnicze. W górnej części doliny, którą przebiega granica austriacko-włoska, wznosi się masyw Hochjochferner. Powierzchnia pokrywającego go lodowca wynosi ponad 185 ha. Tutaj uprawia się sporty zimowe na wiecznym lodzie od września do maja. Na lodowcu świetnie się jeździ wszystkim narciarzom, niezależnie od wieku i poziomu zaawansowania. Uwielbiają oni zwłaszcza zjazd ośmiokilometrowym Szlakiem przemytników do doliny.
Przy górnej stacji kolejki gondolowej, na wysokości 3212 m n.p.m. znajduje się Glacier Hotel Grawand, najwyżej położony hotel górski w Europie. Widać stamtąd jak na dłoni trzytysięczniki Weißkugel, Wildspitze i Similaun. W lodzie między szczytami Similaun i Finailspitze znaleziono zmumifikowane ciało mężczyzny sprzed 5300 lat, którego nazwano Ötzi. Ten „człowiek z lodu” korzystał z przejścia po lodowcu przez główny grzbiet Alp już w okresie neolitu. Tym grzbietem nadal co roku wiosną pasterze pędzą tysiące owiec z Senales/Schnals do doliny Ötztal.
Na lodowcu dzieciom i rodzinom jeździ się na nartach równie dobrze jak zawodowym narciarzom. Od dziesiątków lat w ośrodku na Hochjochferner trenują światowej klasy zawodnicy uprawiający narciarstwo alpejskie i klasyczne. Skitourowcy odkryją sprzyjające dla siebie warunki śniegowe, a biegacze widokowe wysokogórskie trasy. Smakosze skierują się do dowolnego z pięciu komfortowych schronisk górskich i będą delektowali się miejscowymi smakołykami na słonecznym tarasie.
Turyści mogą korzystać z usług narciarni, wypożyczalni i szkółki narciarskiej, mieszkając w hotelu lub camperze bezpośrednio przy trasach. Dzięki wielu rodzajom biletów każdy, kto przyjedzie do stacji narciarskiej Val Senales w Południowym Tyrolu, znajdzie odpowiednią dla siebie ofertę. Ta stacja narciarska jest członkiem dużej federacji narciarskiej Ortler Skiarena.